آيا استفاده طولاني مدت از قرصهاي جلوگيري از بارداري، مي تواند موجب تاخير در حامله شدن بعد از قطع قرص شود؟ اين مسئله ثابت نشده كه مصرف طولاني مدت قرص، باردار شدن را مختل مي كند. حتي برخي تحقيقات نشان داده است كه آن را تسهيل نيز مي كند. پزشكان دليل آن را اين مي دانند كه اين قرصها به دليل اثر پيشگيري كننده كه از برخي بيماريها مثل اندومتريوز، سرطان تخمدان و رحم، بيماريهاي التهابي لگن و حاملگي خارج رحمي دارند، موانع باردار شدن را از پيش پا بر مي دارند.

آيا استفاده طولاني مدت از قرصهاي جلوگيري از بارداري، مي تواند موجب تاخير در حامله شدن بعد از قطع قرص شود؟
اين مسئله ثابت نشده كه مصرف طولاني مدت قرص، باردار شدن را مختل مي كند. حتي برخي تحقيقات نشان داده است كه آن را تسهيل نيز مي كند. پزشكان دليل آن را اين مي دانند كه اين قرصها به دليل اثر پيشگيري كننده كه از برخي بيماريها مثل اندومتريوز، سرطان تخمدان و رحم، بيماريهاي التهابي لگن و حاملگي خارج رحمي دارند، موانع باردار شدن را از پيش پا بر مي دارند. 
توصيه مي شود چنانچه قصد حاملگي داريد، دو تا سه ماه قبل از اقدام جدي براي حاملگي، مصرف اين قرص ها را قطع كنيد تا تخمك گذاري و ديواره رحم (براي لانه گزيني جنين) به وضعيت عادي بر گردد و به همين دليل است كه گفته مي شود در خانم هايي كه بلافاصله بعد از قطع قرص حامله مي شوند احتمال سقط وجود دارد. نكته ديگر اينكه چنانچه بلافاصله پس از قطع قرص باردار شديد، نگران اثرات دارو بر تكامل جنين نباشيد، اين مسئله هنوز ثابت نشده است.

آيا مي توان جنسيت كودك را انتخاب كرد؟
داشتن ارادي يك پسر يا يك دختر يكي از روياهاي قديمي انسانهاست. مانند پيش بيني جنسيت كودك، در اين مورد نيز توصيه ها و معجونهاي موثر يا مضحكي وجود داشته است. 
بطور كلي مي توان روشهاي مختلفي را كه امروزه براي انتخاب جنسيت جنين قبل از لقاح مورد استفاده قرار مي گيرد به دو روش كلي آزمايشگاهي و غير آزمايشگاهي تقسيم كرد. 
به نظر مي رسد كه اختلافاتي بين اسپرماتوزوئيدهاي X و Y وجود دارد بطوري كه اسپرماتوزوئيدهاي Y كوچكتر، سريعتر، ولي كم دوامتر هستند. بنابراين مي توان تصور كرد كه هر عاملي كه باعث جلوگيري از اختلاط يك اسپرماتوزوئيد و تخمك باشد، در يك اسپرم مي تواند باعث شود كه مثلاً اسپرماتوزوئيد X بر اسپرماتوزوئيدY غالب گردد و كودك دختر شود و همچنين برعكس. از اين رو روش زمانبندي آميزش در سيكل هاي قاعدگي و نيز تغييرات اسيديته محيط واژن و رحم اهميت مي يابد. 
از سوي ديگر تغييرات نمكهاي معدني در بدن و روشهاي تغذيه اي نيز مي تواند با تاثير بر بار يوني تخمك و اسپرم، قابليت امتزاج را به نفع دختر يا پسر شدن جنين تغيير دهد. 
طي چند سال اخير تحقيقات زيادي در تمام دنيا در زمينه انتخاب جنسيت پيش از لقاح انجام گرفته است كه البته هدف آنها راضي نمودن والديني كه مي خواهند دختر يا پسر داشته باشند نيست، بلكه كمك به خانواده هايي است كه دچار بيماريهاي ارثي مربوط به جنسيت هستند. زيرا برخي از اين بيماريها فقط پسرها يا دخترها را مبتلا مي سازند. روشهاي مختلف آزمايشگاهي در اين مورد پيشنهاد مي شود كه نتايج مختلفي به دست مي دهند؛ ولي هنوز درصد موفقيت آنها به 100 درصد نرسيده است. اين روش ها در مرحله اول نياز به جمع آوري اسپرماتوزوئيدها پس از انزال دارند و در مرحله بعد آنها را براي ايجاد توانايي باروري مصنوعي در مجراي تناسلي زن قرار مي دهند.

قبل از اقدام به باردار شدن بايد چه كنيم؟
مهمترين اقدام بررسي سلامت جسماني شما است. براي يك بررسي كامل پزشكي برنامه ريزي كنيد و برنامه بارداري خود را با پزشكتان در ميان بگذاريد. با اين شرايط مطمئن خواهيد بود كه زماني كه باردار شويد، در بهترين وضعيت ممكن سلامت فردي قرار داريد. بهتر است قبل از اقدام به بارداري به پزشك متخصص زنان و زايمان و دندانپزشك مراجعه كنيد و همينطور اگر بيماري ديگري داريد كه تحت نظر يك پزشك (مثلا متخصص داخلي) هستيد، برنامه بارداري خود را با او هم درميان بگذاريد. 
ممكن است دچار نوعي اختلال پزشكي باشيد كه پيش از بارداري نياز به بررسي داشته باشد. اگر پيش از تلاش براي بارداري به وضعيت بيماري خود رسيدگي نكنيد، ممكن است بر توانايي باروري شما تاثير گذار باشد. ممكن است تغيير داروهايي كه مصرف مي كنيد و يا نوع روش زندگي، ضرورت داشته باشد. اگر دچار بيماريهاي مزمن ديگر مانند كم خوني و يا سقط هاي خود به خودي مكرر هستيد، ممكن است پزشك شما درخواست انجام آزمايش هاي ويژه اي كند.
انجام يك معاينه جسماني عمومي پيش از بارداري توسط متخصص زايمان مي تواند شما را مطمئن كند كه در طول دوران بارداري با مشكلات پزشكي جديدي روبرو نمي شويد. اين معاينه جسماني بايد شامل آزمايش دهانه رحم پاپ اسمير و معاينه سينه ها نيز باشد. تستهاي آزمايشگاهي هم بهتر است كه پيش از بارداري بايد انجام شوند و پزشك شما آنها را برايتان درخواست خواهد كرد. سابقه پزشكي و مشكلاتي را كه در بارداري هاي قبلي داشته ايد (مانند حاملگي خارج رحمي، سقط خود به خود، عمل هاي سزارين قبلي و يا ساير عوارض بارداري) با وي مرور كنيد. از پزشك خود بپرسيد كه براي كاهش و يا از بين بردن احتمال بروز همان مشكلات در بارداري آينده، چه بايد بكنيد. اين ملاقات همچنين فرصت خوبي است براي بحث در مورد قرار گرفتن در معرض بيماريهاي مقاربتي و مشكلات ناشي از آنها. در مورد جراحي هاي اساسي قبلي و يا عمل هاي جراحي زنانه اي كه انجام داده ايد، با پزشك خود صحبت كنيد. اگر تحت درمان بيماري خاصي قرار داريد، پزشك خود را آگاه سازيد.

غير از اقدامات پزشكي و بررسي سلامت جسماني كارهاي ديگري هم وجود دارد كه بايد انجام دهيم؟
بله. بهتر است آمادگي رواني خودتان و همسرتان را در نگهداري و پرورش يك نوزاد در نظر بگيريد. شايد بهتر ياشد در اين مورد با هم صحبت كنيد و با نقطه نظرات يكديگر آشنا شويد. مي توانيد مقاله ني ني سايت را با عنوان " آيا براي بچه دار شدن آماده هستيد؟" بخوانيد. 
بعلاوه توانايي مالي نيز مساله اي است كه نبايد ناديده گرفته شود. وضعيت بيمه تان را چك كنيد. بسياري از بيمه هاي تكميلي بعد از شروع بارداري مخارج زايمان شما را تقبل نخواهند كرد. اگر شاغل هستيد، ممكن است بعد از زايمان مجبور شويد مدتي از كار كناره گيري كنيد. بهتر است در مورد شرايط زندگي تان در دوران بارداري و پس از تولد كودك با هم به توافق برسيد.

چه آزمايشاتي را لازم است قبل از باردار شدن انجام دهم؟
اگر مراجعه پزشكي قبل از بارداري داشته باشيد معمولا آزمايشات لازم براي شما درخواست خواهد شد. 
در صورتي كه بيماري بخصوصي مانند ديابت، مشكلات تيروئيد يا ساير بيماريهايي كه بر باروري و سلامت شما و جنين در طول بارداري تاثير مي گذارند، مبتلا باشيد بايد تحت نظر پزشك معالجتان آزمايشهاي لازم را انجام دهيد و در طول بارداري هم تحت نظر ايشان باشيد. 
در مراجعه به پزشك متخصص زنان و زايمان هم معمولا بر اساس بيماري هاي فعلي و سابقه خانوادگي شما، آزمايش هاي مختلفي درخواست مي شود كه عمده آنها عبارتند از:
• تست دهانه رحم (پاپ اسمير) 
• آزمايش خون از نظر وجود كم خوني و بررسي سلولهاي خوني
• تعيين گروه خون و عامل Rh 
• بررسي قند خون يا تست تحمل گلوكز (بخصوص اگر سابقه ديابت يا ديابت حاملگي داشته باشيد)
• بررسي وضعيت ايمني در برابر سرخجه و توكسوپلاسموز
• آزمايش هاي لازم جهت بررسي وجود بيماريها مقاربتي و HIV ( اگر با عوامل خطر ايجاد عفونت در تماس بوده ايد) 
• هپاتيت ( اگر با عوامل خطر ايجاد عفونت تماس داشته ايد)
     
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه