یک جراح و متخصص بیماری‌های زنان و زایمان گفت: ابتلا به مسمومیت بارداری در مادرانی که اولین زایمان خود را تجربه می کنند بیشتر است.

یک جراح و متخصص بیماری‌های زنان و زایمان گفت: ابتلا به مسمومیت بارداری در مادرانی که اولین زایمان خود را تجربه می کنند بیشتر است.
دكتر شیرین نیرومنش بابیان این مطلب اظهار داشت: مسمومیت‌ بارداری عبارت‌ است‌ از نوعی‌ اختلال‌ خطرناك‌ در فشار خون، كاركرد كلیه‌ و دستگاه‌ عصبی‌ مركزی‌ كه‌ ممكن‌ است در فواصل هفته‌ بیستم بارداری‌ تا روز هفتم پس‌ از زایمان‌ رخ‌ دهد مسمومیت بارداری یكی از علل مرگ و میر مادران در تمام دنیاست و نشانه مهم آن فشار خون است.
وی بابیان این که فشار خون و دفع پروتئین از ادرار باعث مسمومیت بارداری می‌شود، افزود: این بیماری در 2 گروه از مادران باردار به وجود می‌آید یكی در مادرانی كه اولین بارداری را سپری می‌كنند یا در زنانی كه در سنین بالای 35 سال باردار می‌شوند و افزایش وزن قابل ‌ملاحظه‌ای دارند.
این جراح و متخصص بیماری‌های زنان و زایمان تصریح کرد: فشار خون مادران باردار در هر مراجعه به پزشك، باید به دقت اندازه‌گیری شود، اگر فشار خون بالاتر از 14 یا پایین‌تر از 9 باشد، غیرطبیعی است و مادر باید تحت آزمایش ادرار قرار بگیرد.
از سوی دیگر چنانچه مسمومیت بارداری به موقع تشخیص داده نشود، روی همه اعضای بدن مادر از جمله قلب، كلیه و كبد تأثیر می‌گذارد و حتی ممكن است موجب مرگ جنین در رحم شود. در موارد پیشرفته، اگر فشار خون بیش از حد افزایش یابد، ممكن است تشنج یا خطر جدی دیگری، برای مادر به وجود آورد.
وی توصیه کرد: لازم است فشار خون زنان قبل و در حین بارداری كنترل شود همچنین نداشتن افزایش وزن و رعایت رژیم غذایی كم‌نمك نیز برای مادران باردار ضروری است. اگر مسمومیت بارداری به موقع تشخیص داده شود، باید بستری صورت گیرد، حتی ممكن است مادر باردار تا زمان زایمان در تخت بستری بماند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه