آيا مصرف آنتي بيوتيك در حالي كه براي بارداري اقدام مي كنم خطرناك است؟

آيا روشي براي كم كردن احتمال تالاسمي ماژور در فرزندمان هست؟

البته براي كم كردن خطر ابتلا جنين به تالاسمي ماژور روشي وجود ندارد، چرا كه تركيب كرموزومهاي پدر و مادر بطور اتفاقي صورت مي گيرد و هنوز روشي كه بتواند كرموزومهاي حاوي ژن معيوب را شناسايي و تفكيك كند قابل انجام نيست. 
اما مي توان با آزمايش از جنين و تشخيص زودرس بيماري مهلك در جنين اقدام به ختم حاملگي كرد. اكنون در آزمايشگاههاي ژنتيك، پس از لقاح و باردار شدن، با آزمايش ژنتيكي PGD مي توانند تشخيص دهند كه آيا جنين مبتلا به تالاسمي ماژور هست يا نه؟

آيا ناشنوايي ناشي از جهش ژن كانكسين 26 قبل از تولد قابل شناسايي است؟

در معدود مراكز ژنتيك كه روش PGD را بكار مي برند، در دوران جنيني قابل شناسايي است. هر چه سن كمتر باشد ( ترجيحاً زير 3 ماه) بهتر است. شما مي توانيد با لابراتوارهاي معتبر تشخيصي ژنتيك تماس بگيريد. اما آيا واقعاً بتوان جلوي بروز را در صورت مثبت بودن ژن گرفت يا نه، مشخص نيست.

آيا براي كاهش احتمال بروز ناشنوايي به علت اختلال ژنتيك، مي توانم از IVF استفاده كنم؟

احتمالا در مشاوره ژنتيك به شما گفته شده كه وجود اختلالات ژنتيكي (اگر با آزمايشات مشخص شود كه در مورد شما وجود دارد) در همه موارد فرزند شما به آن مبتلا نخواهد شد و با احتمالاتي قابل محاسبه است. روشهايي هم وجود دارد كه در صورت ريسك بالاي ابتلاي جنين مي توان در مراحل اوليه بارداري سلامت جنين را ارزيابي كرد. 
به هر حال راه حل شما IVF نخواهد بود چون اين روش در مواردي كه زوج قابليت باروري بطور طبيعي را ندارند استفاده مي شود و نطفه تشكليل شده داخل رحم گذاشته مي شود. مگر اينكه بخواهيد از همان ابتدا جنين كاملا سالم را انتخاب كنيد و در رحم قرار دهيد. در هر حال بهتر است صبر كنيد تا نتايج آزمايشات شما مشخص شود و مشاوره ژنتيك شما را در اين مورد راهنمايي خواهد كرد.

اگر والدين كاملا از سلامت جسماني برخوردار باشند و هيچ گونه بيماري نداشته باشند، آيا احتمال دارد كه برخي از ناهنجاريهاي خانوادگي خودشان را به بچه منتقل كنند؟

متأسفانه، امكانش وجود دارد. ممكن است فردي كاملاَ سالم باشد در عين حال، همين شخص سالم، مي تواند حامل ژن نابهنجار باشد. واقعيت اين است كه، وجود ژنهاي معيوب در اشخاص نرمال، و احتمال انتقالشان، يكي از مسايل اصلي علم ژنتيك را تشكيل مي دهد. به همين دليل است كه انجام مشاوره ژنتيك قبل از اقدام به بارداري ضرورت مي يابد. مشاور ژنتيك حتي در صورت سلامت كامل شما و همسرتان مي تواند تشخيص دهد كه آيا احتمال وجود بيماري هايي كه با ژن مغلوب منتقل مي شود وجود دارد يا خير و در صورت نياز آزمايشات لازم را براي شما درخواست خواهد كرد يا براي تشخيص زودرس بيماري بخصوصي در جنين پيشنهاداتي را ارائه خواهد داد.

آيا با سابقه دو بار سقط نياز به بررسي قبل از اقدام به بارداري دارم؟

از آنجا كه حاملگي اول شما خارج رحم بوده فقط بارداري دوم شما سقط محسوب مي شود. معمولا يك سقط نياز به بررسي اضافي ندارد و شانس سقط در حاملگي بعدي را افزايش نمي دهد. در مواردي كه 3 بار يا بيشتر سقط بدون علت مشخص اتفاق بيافتد بررسي ضرورت مي يابد. 
توصيه مي شود پيش از تصميم به بارداري با پزشك معالجتان مشورت كنيد و توصيه هاي لازم از جمله مصرف اسيد فوليك را از ماههاي قبل شروع كنيد.

آيا خطري براي حاملگي بعد از 35 سالگي وجود دارد و بايد آزمايشات ژنتيك را انجام دهم؟

حاملگي در سن بالاي 35 سال جزو بارداري هاي پرخطر محسوب مي شود. يعني احتمال بروز برخي مشكلات براي مادر (مانند ديابت حاملگي، افزايش فشار خون . ....) بيشتر خواهد بود. اما امروزه با افزايش سن مادران در زمان حامله شدن، خانمهاي زيادي با سن بيش از 35 سال و با در نظر گرفتن اهميت مراقبتهاي ماهانه و مراجعات منظم به پزشك يا ماما بارداري سالمي را پشت سر مي گذارند. برخي ريسكها را هم براي جنين دارد از جمله احتمال بيشتر سندرم داون كه با انجام تستهايي مي توان آنرا ارزيابي كرد. اما انجام تستهاي ژنتيك (اگر منظور شما قبل از بارداري است) با انجام مشاوره ژنتيك و در صورت صلاحديد متخصص الزامي خواهد بود.

آيا مصرف آنتي بيوتيك در حالي كه براي بارداري اقدام مي كنم خطرناك است؟

مصرف بسياري از آنتي بيوتيك هاي رايج مانند پني سيلين و آمپي سيلين در بارداري مجاز است. تقريبا براي هر بيماري عفوني مي توان آنتي بيوتيك مناسبي پيدا كرد كه مصرف آن خطراتي در بارداري نداشته باشد. با اين حال بهتر است هتگام مراجعه به پزشك، وي را در جريان اقدام خود به بارداري قرار دهيد تا داروهايي را براي شما انتخاب كند كه كمترين عوارض را بر بارداري داشته باشند.

آيا در حين مصرف داروهاي روانپزشكي مي توانم باردار شوم يا بهتر است ديرتر اقدام كنم؟

نه فقط به خاطر مصرف دارو، بلكه احتمالا شرايط روحي شما بگونه اي است كه بايد اين داروها را مصرف كنيد تا به يك حالت نشاط و متعادل برسيد. پس ترجيحا تا بهبود حال عمومي و شرايط روحي و رواني باردار نشويد. زيرا بارداري يك استرس بزرگ روحي است و ممكن است مشكل شما را چند برابر كند، گذشت از آنكه مصرف مداوم و زياد اين داروها به هر حال بي اثر بر جنين نخواهد بود.

آيا مصرف داروهاي سرماخوردگي در حالي كه براي بارداري اقدام مي كنم خطرناك است؟

معمولا خير. داروهاي سرماخوردگي اغلب شامل مسكن هستند كه در بارداري منع مصرف ندارند. با اين حال بهتر است هتگام مراجعه به پزشك براي بيماري تان، وي را در جريان اقدام خود به بارداري قرار دهيد تا داروهايي را براي شما انتخاب كند كه كمترين عوارض را بر بارداري داشته باشند.

         
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه