رعایت نکات بهداشت عمومی در دوران حاملگی برای سلامت مادر و جنین مهم است ؛ حفظ آرامش روحی و معنوی و دوری از اضطراب از مهم ترین این موارد است .

رعایت نکات بهداشت عمومی در دوران حاملگی برای سلامت مادر و جنین مهم است ؛ حفظ آرامش روحی و معنوی و دوری از اضطراب از مهم ترین این موارد است .

این نکته ها شامل موارد زیر هستند :

1. هر خانم بارداری دست کم به 8 ساعت خواب نیاز دارد . اگر کار او طوری است که باید مدت زیادی سرپا بایستد ، بهتر است در بین کار چند دقیقه بنشیند و پاهای خود را بالا نگه دارد و چشم هایش را ببندد . برعکس اگر کار او طوری است که باید مدت طولانی بنشیند ، بهتر است هر دو تا سه ساعت چند دقیقه قدم بزند . در این دوران باید از فعالیت های سخت و سنگین ، زمین خوردن و ضربه دیدن ، بلند کردن و جابجا کردن وسایل سنگین پرهیز کند . زن باردار نباید به پشت خود یا روی سطح سفت بخوابد چون این کار هم در مادر ضعف ایجاد می کند و هم از رسیدن خون کافی به جنین جلوگیری می کند .
2. چون خانم های حامله بیشتر عرق می کنند و ترشحات تناسلی بیشتری دارند ، لازم است هر روز به حمام بروند . هنگام حمام رفتن باید مواظب سُر خوردن و زمین خوردن باشند .
3. بهتر است دست کم روزانه یک بار دندان ها را مسواک بزنند .
4. از خوردن شیرینی ها و آب نبات های سفت خودداری شود .
5. لباس زن باردار باید آزاد و راحت باشد و هر روز لباس زیر خود را عوض کند .
6. بهتر است از کفش های پاشنه کوتاه و راحت استفاده شود .
7. بهتر است از مسافرت های طولانی خودداری شود .
8. ممکن است از ماه پنجم ، ترشحاتی از نوک پستان خارج شود . این ترشحات طبیعی است و توصیه می شود با آب تمیز ، سینه ها شسته شوند .
9. اگر خانمی سابقه سقط ، خون ریزی یا زایمان زودرس دارد ، بهتر است روابط زناشویی را کم یا قطع کند . در ماه آخر حاملگی نیز این روابط خطرناک است اما در بقیه ی ماهها اشکالی ندارد .
10. همه ی خانم های باردار باید از مصرف سیگار ، قلیان ، چُپق ، پیپ و مواد مخدر مثل تریاک ، حشیش و هروئین خودداری کنند . حتی اگر خودشان استفاده نمی کنند به اطرافیان توضیح دهند که دود این مواد برای مادر و جنین خطرناک است .
11. در مورد مصرف هر نوع دارو به ویژه در سه ماهه ی اول باید با پزشک مشورت کرد .
12. از آنجا که نیازهای غذایی در این دوران افزایش می یابد و تغذیه ی مناسب اثر زیادی روی سلامت و رشد جنین دارد ، مادران باردار باید از گروه های مختلف مواد غذایی مثل شیر و لبنیات ، گوشت و حبوب ، نان و غلات ، سبزی ها و میوه ها در غذای روزانه خود استفاده کنند. بهتر است از مصرف زیاد شیرینی و چربی خودداری شود .
13. به علت نیاز بیشتر به آهن ، بعد از ماه چهارم حاملگی ، قرص آهن به طور مرتب مصرف شود .
14. زدن واکسن کزاز در این دوران ، برای پیش گیری از بیماری در مادر و جنین توصیه می شود .
15. استفاده از میوه ها و سبزی ها و مایعات ، باعث جلوگیری از یبوست و بواسیر می شود . در صورت وجود خون ریزی از مقعد باید به پزشک مراجعه کرد .
16. از تماس با افراد مبتلا به بیماری های واگیر و مسری خودداری شود .
17. در مواردی که گروه خونی زن و شوهر سازگار نمی باشد ، تزریق آمپول ضروری است ؛ این افراد باید با کارکنان بهداشتی مشورت کنند .

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه