روش های پیشگیری طبیعی از بارداری


روش های پیشگیری طبیعی از بارداری

در این مطلب از راهنمای پیشگیری از بارداری گفته شده روش های طبیعی پیشگیری از بارداری به این دلیل « طبیعی» خوانده می شوند که مکانیکی نبوده و نتیجه دستکاری هورمونی نیستند. در عوض روش طبیعی پیشگیری از بارداری مستلزم آن است که زن و مرد در زمانی که سلول تخم آماده لقاح با اسپرم است، رابطه جنسی نداشته باشند. به طور متوسط تخمک ها در حدود روز چهاردهم (به علاوه و منهای ۲) قبل از عادت ماهانه بعدی خانم آزاد می شوند. اما از آنجا که سلول تخم ۳ تا ۴ روز (۶ تا ۲۴ ساعت بعد از تخمک گذاری) و اسپرم هم ۴۸ تا ۷۲ ساعت زنده می ماند، زمان دقیقی که در آن زمان خانم می تواند باردار شود ربطی به ساعت و روز ندارد و در اصل هفته را شامل می شود.

مزایای کنترل طبیعی

• روش های طبیعی کنترل بارداری به طور معمول در مقایسه با روش های دیگر بسیار ارزان است مگر آنکه خانم بخواهد کیت تست تخمک گذاری خریداری کند.

• در این روش نیازی به دارو و استفاده از هورمون وجود ندارد.

• هیچ روش یا اتصالی توسط پزشک مورد نیاز نیست.

معایب پیشگیری طبیعی

• در این روش تخمین دقیق زمان باروری خانم کمی مشکل است و همین موضوع شانس بارداری ناخواسته را بالا می برد.

• روش های طبیعی کنترل بارداری به اندازه دیگر روش ها موثر نیستند.

روش تقویمی

در روش تقویمی محاسبه دور باروری خانم متکی به یک تقویم است. براساس ۱۲ قاعدگی قبلی، خانم ۱۸ روز از کوتاهترین چرخه قاعدگی اش کم می کند تا اولین روز باروری اش مشخص شود. ۱۱ روز هم از طولانی تریم چرخه قاعدگی کسر می کند تا آخرین روز باروری را تعیین کند. به این ترتیب تعداد روزهایی که طی آنها تخمک گذاری انجام می شود، مشخص می شود. این روش ۸۰ درصد در پیشگیری از بارداری موثر است و اگر به تنهایی استفاده شود تقریبا ناکارآمد است.

روش مبتنی بر دمای پایه بدن

اساس این روش بر این است که دمای بدن خانم ۱۲ تا ۲۴ ساعت قبل از آزاد شدن تخمک از تخمدان کاهش پیدا می کند و دوباره زمانی که تخمک آزاد شد، افزایش پیدا می کند. متاسفانه این تفاوتدما زیاد نیست و تنها در حد یک درجه است. این روش مستلزم آن است که خانم هر روز قبل از خروج از رختخواب دمای بدنش را اندازه گیری کند. دماسنج ها مخصوص که حساسیت بالاتری نسبت به انواع دهانی دارد برای این منظور مناسب تر هستند. این اطلاعات باید یادداشت شوند. برای استفاده از این روش خانم از مانی که متوجه افت درجه حرارت شد از ۴۸ تا ۷۲ ساعت بعد از آن نباید ارتباط جنسی برقرار کند.

روش بررسی مخاط (موکوس)

این روش مستلزم احساس یا مشاهده تغییرات موکوسی دستگاه تناسلی خانم به ویژه در ناحیه دهانه رحم است. در صورت استفاده از این روش خانم باید از تغییراتی که تحت تاثیر استروژن در میانه چرخه قاعدگی ایجاد می شود، آگاه باشد. این تغییرات شامل افزایش مقدار موکوس شفاف، رقیق و کشدار دهانه رحم است. در این روش هر زمان که مخاط چسبناک یا نمناک شده باید از رابطه جنسی پرهیز کرد.

روش وابسته به علائم یا Symptothermal

این روش ترکیبی از روش تقویمی، دمای پایه بدن و بررسی موکوس است. در این روش نه تنها همه این عوامل در نظر گرفته میشود بلکه علائمی مانند دل درد خفیف و حساسیت به لمس سینه نیز در نظر گرفته می شود.

روش منقطع

در اين روش مرد آلت تناسلي خود راازواژن خارج كرده و مايع انزال را بيرون از واژن و به دور از دستگاه تناسلي خارجي زن مي ريزد. میزان موفقیت این روش حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد گزارش شده است. اما بهتر است زوجين تا زماني كه مرد از استفاده درست اين روش مطمئن نشده از يك روش پيشگيري ديگر نيز استفاده کنند.

کیت تخمک گذاری

یکی از روشها استفاده از کیت های تست تخمک گذاری است که برخی زوج ها برای روش طبیعی کنترل بارداری استفاده می کنند اما بسیار گران هستند و همین موضوع از نقاط ضعف بالقوه به کار بردن این روش است. برای برخی خانم ها نداشتن رابطه جنسی در زمان های خاص از ماه این روش را از نظر آنها ناکارامد کرده است. این کیت میزان هورمون جسم زرد را در ادرار اندازه گیری میکند. میزان این هورمون معمولا ۲۰ تا ۴۸ ساعت قبل از تخمک گذاری افزایش پیدا می کند. همین موضوع می تواند خانم را از انجام رابطه جنسی بازدارد.

منبع: نی نی سایت

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه